RADYO - V-10
Yüregimizden Yüreginize En Yeni En Güzel Türküler www.radyoyol.com.tr
RADYO - V-10
RADYO - V-10 Yükleniyor ...

RadyoYol Türkülerin Susmayan sesi
https://www.faust-finanz.de/kontakt
https://www.faust-finanz.de/kontakt

AABK İNANÇ YOL ERKAN KURULU (Cafer Kaplan)

AABK İNANÇ YOL ERKAN KURULU (Cafer Kaplan)

Sevgili Canlar,                                                                                                                                                                                                          

 

Aleviliğin önemli inanç günlerinden Muharrem Matem Orucu, 30.07.2022 tarihinde başlayıp 11.08.2022 tarihinde Aşure çorbasıyla son bulacaktır.

 

Kerbela tarihsel olarak direnmenin, haksızlığa karşı çıkmanın ve mazlumların davasıdır. 680 tarihinde Yezit ve ordusu tarafından erkek, kadın ve çocuk 72 Can katledildi. Kerbeladaki katliamı andıran barbarlıklar günümüzde de dünyanın her hangi bir coğrafyasında halen yaşanmaktadır.

 

Bu yüzyılda aç ve susuz kaldığı için can veren Afrikalı bir çocuğun bizim nazarımızda Kerbela’da şehit düşen bir Masum-u Pak’tan farkı yoktur. Kerbela  katliamında ve zülmünde kadınlara yaşatılan barbarlığı yüreğimizde yaşarken bu yüz yılda bile, halen her gün sokak ortasında kadınlarımız katlediliyor.

 

Sevgili Canlar bildiğiniz gibi “Yezit zihniyeti“ yaşamaya devam ediyor. Bizlere düşen en büyük görev; Kerbela’dan bugüne gelen bu katliamcı zihniyeti çocuklarımıza, gençlerimize anlatmak ve bundan ders çıkartmaktır. Zulüm ve barbarlığa karşı bu sayede davamızın ne anlama geldiği anlaşılacaktır.

 

Bizler biliriz ki ezen ile ezilenin, mazlum ile zalimin olduğu her yerde daha nice Kerbelalar yaşanacaktır. Önemli olan bu davaya hangi gözle baktığımız ve bu davadan çıkartacağımız derslerdir. Biz canlara düşen görev Alevi toplumu olarak Muharrem Yas Orucu geldiğinde Kerbelada yaşanan katliama karşı yas çekip bundan sonra yaşanabilecek Kerbelalara karşı dirençli olmaktır. Bu amaç doğrultusunda Cemevlerimizde 12 gün boyunca bu önemli günleri gönlümüzde ve yüreğimizde hissederek hep birlikte yaşayalım.Kerbelayı anarken tarihde Alevilere ve Alevi inancına yönelik yapılan  diğer  katliamlarıda anmak ve yaşatmak gereklidir.

 

Korona pandemisi sebebiyle iki seneyi aşkın bir süredir önemli inanç günlerimizde bir araya gelemedik. Dileğimiz sağlık koşulları el veren her bir Canımızın, Ülke Federasyonlarımızın İnanç Kurullarının, Cemevlerimize gönderecekleri programa göre bu Muharrem ayında bir araya gelerek muhabbete katılmasıdır.Dünya üzerinde yaşam var olduğu sürece   Haklıyla haksız  mazlumla zalim hep var olacaktır.Önemli olan bu davada hangi taraftan olduğumuzu ortaya koymaktır.

 

Alevi inancı,

 

Hüseyini duruşun haklı davasını daha nice asırlara,içselleştirerek taşımaya devam edecektir.

 

 

 

Bu inançsal günlerimizde bir ihtiyaç sahibine, öğrencilerimize ya da kurumlarımıza verilecek bir lokmanın ne kadar önemli olduğunu bilincine varmalıyız.Tüm dünyada insanlığın Hak ve hukuk içerisinde yaşayacağı   baskı görmediğ bir yaşam özlemiyle.

 

 

 

Hakk Muhammed Ali, Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli, Erenler,Evliyalar, Boz Atlı Hızır niyetlerinizi ve lokmalarınızı kabul eylesin.

 

Gönlü Haktan yana olanlara

 

Aşk ola

 

AABK İNANÇ YOL ERKAN KURULU


2022-07-29 00:55:27