RADYO - V-10
Yüregimizden Yüreginize En Yeni En Güzel Türküler www.radyoyol.com.tr
RADYO - V-10
RADYO - V-10 Yükleniyor ...

RadyoYol Türkülerin Susmayan sesi
https://www.faust-finanz.de/kontakt
https://www.faust-finanz.de/kontakt

HIDIRELLEZ

HIDIRELLEZ

HIDIRELLEZ

Sevincimde, kederimde    

Yazgımda, kaderimde

Hayalimde, rüyamda

Özlemimde, sevdamda

Hikayemde, efsanemde

Sen varsın ya HIZIR

 “Benli boza binmiş, ak donlu, altın kapaklı, altın sakallı, Cebrail gibi börklü, gök renkli Ay-koca, gökten indi, darda kalana yardım etti”

diye,

Halk hikayelerimizde, efsane ve destanlarımızda sürekli insanlara yardım elini uzatan bir Hızır-İlyas vardır.

Karada insanlara yardım eden Bozatlı Hızır’ın, denizde deryada yetiş diye çağırdıklarında imdadına koşan Hızır İlyas diye bir kardeşi vardır.

Bu iki kardeşin sene de bir gün, bir gül ağacının altında buluştukları 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan geceye iki kardeşin isminin birleştiği “Hıdırellez günü” denir.

Hıdırellez günü bir Bahar bayramıdır.

Öyle ki, Anadolu da Bugün Hızır gelecek diye sabah gün ağırmadan kalkarak evlerinin önünü süpürülür, lokmalar yapılır, kurbanlar kesilir, ziyaretlere gidilir, İnsanlar dileklerini kağıtlara yazarak bir gül ağacının altına umutlarını serpiştirirler, Cem tutarlar.

Bugün yapılan dualar ile;

Dildeki dileklerin gerçekleşeceğine, hastaların iyileşeceğine, uğursuzlukların sona ereceğine, sorunların çözüm bulacağına, kısmetlerin açılacağına ve bereketin artacağına inanılan bir Hızır günüdür, Hızır bayramıdır.

Bu güzel anlamlarıyla Hıdırellez gününün, bütün dileklerinizin kabul olduğu, zamanın illet hastalığına yakalanıp şifa arayanlara Hızır İlyas’ın yetiştiği bir gün olması dileğiyle..

Hızır-İlyas kılavuzunuz,

Hak Muhammed Ali yardımcınız olsun..

Pir Eren Yıldırım Dede

RADYO YOL HABER


2021-05-05 14:10:14